Co to jest poligrafia i jakie usługi oferuje?

Poligrafia, usługi poligraficzne, materiały poligraficzne… często o nich słyszymy, ale czym w ogóle są? I czy faktycznie z poligrafią można spotkać się na każdym kroku? Odpowiadając na to pytanie dość skrótowo – jak najbardziej, bowiem poligrafia to jedna z większych branż, z efektów pracy której korzystamy przez cały czas.

Poligrafia to nic innego, jak usługa polegająca na druku, a dokładnie – nad każdym jego wymiarem. Osoby, które zajmują się poligrafią dobierają właściwy rodzaj druku do powierzchni, przygotowują całe materiały – to branża, dzięki której mamy książki, magazyny, plakaty ale też i całą gamę materiałów reklamowych. Bez usług poligraficznych trudno byłoby także znaleźć teczki, zeszyty, ale też i niektóre ozdoby, które od lat goszczą w naszych domach.

Czym jest poligrafia?

Branża poligraficzna to bardzo szerokie pojęcie, bowiem wiele firm specjalizuje się również w jej konkretnych aspektach. Część współpracująca bezpośrednio z wydawnictwami zajmuje się drukiem i składaniem książek, inne magazynami i dziennikami, a jeszcze inne – materiałami reklamowymi

I to właśnie materiały reklamowe są jedną z najpopularniejszych usług poligraficznych. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju:

  • papiery firmowe;

  • ulotki;

  • teczki;

  • koperty;

  • wizytówki;

  • torby reklamowe;

  • gadżety reklamowe.

Oczywiście, są firmy, które specjalizują się tylko w ułamku całych działań – na przykład produkują tylko materiały wielkoformatowe, jak duże plakaty widzące na bilboardach, inne natomiast skupiają się na rzeczach drobnych, jak wizytówki czy koperty

Bez względu na format i specjalizację, każda z nich to element branży poligraficznej, która ze względu na uniwersalność i duże zapotrzebowanie, jest bardzo ważną gałęzią gospodarki.

Usługi poligraficzne – kto z nich korzysta?

Usługi poligraficzne to bardzo szerokie pojęcie, a zatem i lista klientów jest ogromna. To wydawnictwa, które zamawiają wielkie nakłady książek i czasopism, ale też i drobni przedsiębiorcy, którzy chcą rozreklamować swoje usługi.

Specjaliści od poligrafii są wstanie nadrukować zarówno logo, jak i napis na każdym materiale, dlatego też tego typu usługi odnajdują się doskonale w świecie marketingu i reklamy. Nadruki na brelokach reklamowych do kluczy są świetną firmową wizytówką, którą można wręczyć podczas wielu różnych okazji, jak targi czy branżowe eventy. Druk tego typu jest niezbędny również na wszelkiego rodzaju gadżetach reklamowych, które mogą przyjmować dowolne formy – od delikatnych spinek do mankietów, przez piersiówki do sportowych piłek.

Dobór właściwego rodzaju druku do rodzaju materiału jest zajęciem dość trudnym, który wymaga wiedzy i wprawy. Ale to właśnie dzięki niej materiały reklamowe, takie jak teczki, wizytówki czy długopisy reklamowe zawsze prezentują się niezwykle elegancko i są prawdziwą reklamą dla firmy.

Branża poligraficzna od wielu lat cieszy się dużą popularnością – pamiętajmy, że to nie tylko usługi reklamowe, ale też każdy inny druk, z którego korzystamy na co dzień. Jeśli twój ulubiony kubek, w którym codziennie pijesz kawę ma zdjęcie twoje lub twoich najbliższych, ten wyjątkowy efekt zawdzięczasz właśnie poligrafii!